خانه / اطلاعات گردشگری / جزیره خارق العاده سقطری واقع در یمن

جزیره خارق العاده سقطری واقع در یمن

جزایر سُقُطرا یا سُقُطریٰ(به عربی: سقطری) مجمع‌الجزایری است که در باختر اقیانوس هند، میان دو قارهٔ آسیا و آفریقا و در دهانهٔ خلیج عدن قرار دارد. این جزایر از آن کشور یمن است.
سقطری (Socotra) نام جزیره‌ای است که مردم از آن با نام جواهری در دریای عرب یاد می کنند و دلایل زیادی را هم برای این نامگذاری دارند. جزیره‌ای که سرشار از تنوع زیستی عجیب و غریب، مناظر طبیعی فوق العاده، سواحل افسانه‌ای، غارهای آتشفشانی تحسین‌ برانگیز، آب‌های بلوری و صخره‌های مرجانی طبیعی و دست نخورده است به احتمال فراوان شایسته این نامگذاری است و البته اینها تنها نمونه‌هایی از مشخصات این جزیره‌ی جادویی هستند.بدون شک یکی از شگفت انگیزترین مجمع الجزایرهای دنیا سقطری (Socotra) است که در شمال غربی اقیانوس هند واقع شده است و در حدود ۴۲ هزار نفر جمعیت دارد. این جزیره که به عنوان یک میراث جهانی یونسکو به رسمیت شناخته می‌شود،امکان ورزش‌های زمین و دریایی زیادی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. طبیعت به داشتن همچنین جزیره‌ی فوق العاده‌ای به خود می‌بالد. تصور کنید که یک سوم از گونه‌های گیاهی که در اینجا وجود دارند ( بیش از ۹۰۰ گونه) در هیچ کجای دنیا یافت نمی‌شوند. این مناظر عجیب واقعا در هیچ کجای دیگر یافت نمی‌شوند و این جزیره به سبب گیاه‌های منحصر به فردش و تنوع زیستی‌اش زبانزد همگان است، به عنوان مثال درخت خون اژدها (dracaena cinnabara) یک نمونه‌ی بی نظیر در این جزیره است. علت این نامگذاری شیره‌ی سرخ رنگی است که از آن تراوش می‌شود و گفته می‌شود مصارف دارویی هم دارد. از دیگر گونه‌های باارزش در این جزیره درخت خیار است، که شکل آن شبیه به یک خیار بزرگ است و درخت بطری غول پیکر . فضای داخلی این جزیره‌ی زیبا نیز با کوه‌های بسیار بلند و سرسبز و همچنین فلات‌های سنگ آهک پوشیده شده است. در این مکان زیبا علاوه برگونه‌های جانوری و گیاهی منحصر به فردش ،  وجود تپه‌هایی با شن‌های سفید نیز به زیبایی آن می‌افزاید. جزیره‌ی سقطری همچنین یک مکان فوق العاده برای تماشای انواع پرندگان است. این جانداران کم نظیر یکی از دلایلی هستند که این جزیره را از لحاظ تنوع زیستی از بقیه جدا می‌کند.  اصلا تعجب نکنید اگر پرندگان بیشماری در بالای درختان یا در کنار شما یا بر روی آب دریا در اطراف جزیره و دره‌ها در حال پرواز هستند. در حدود ۱۲۰ گونه از پرندگان تاکنون در این جزیره یافت شده است، و جالب توجه است که ۵ گونه‌ی آن فقط مختص به این جزیره است که نام‌های آنها به این قرار است: چکاوک سقطری ( Socotra Warbler)، سقطری Cisticola، گنجشک سقطری، سار سقطری،  Socotra Bunting..
سقطری (Socotra) همچنین ازلحاظ نرم تنان و خزندگان نیز غنی است که ۹۰۰ درصد از این گونه‌ها را در هیچ جای دیگر پیدا نمی‌کنید. زمانی که صحبت به زندگی جانوران دریایی میرسد نیز این جزیره با ۲۵۳ گونه مرجان، ۷۳۰ گونه ماهی ساحلی و ۳۰۰ گونه از انواع خرچنگ و میگو باز هم حرفی برای گفتن دارد و این دلیل محکمی است که طرفداران غواصی از گوشه و کنار دنیا به این جزیره می‌آیند تا زیبایی تمام نشدنی این مکان را در زیر آب به تماشا بنشینند.

2

3

4

5

7

55

75

5757

757575

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا