آبفشان رقصان نوادا

آبفشان رقصان در ایالت نوادا در زمینی خصوصی در میان بیابان بلک راک (Black Rock) قرار دارد. این آبفشان هزار رنگ در ۳۲ کیلومتری شمالی روستای گرلاک واقع شده و ارتفاعی ۱٫۵ متری دارد. عرض آن با احتساب تپه ای که بر رویش واقع شده، ۳٫۷ متر است و دارای عرضی در حدود ۳ متر می‌باشد. آبفشان کوچک نوادا همواره در حال فوارن آب است و با آب خود باعث ایجاد چندین حوضچه در اطراف خود شده است که تعداد آن ها به ۳۰ تا ۴۰ عدد می رسد و مساحتی ۳۰ هکتاری را می پوشاند. جالب است بدانید که امروزه گسترش و رشد این آبفشان هنوز هم ادامه دارد. در واقع آبفشان رنگین و رقصان نوادا با مجموعه ای از فعالیت های متفاوت و معدنی ساخته شده و می توان آن را محصول مشترک انسان و طبیعت دانست.

44

دلیل تشکیل آبفشان
این آبفشان بطور کامل مصنوعی نیست و در واقع می‌توان گفت به نوعی واکنش طبیعت به دست کاری های بشری است. در واقع در این محدوده دو آبفشان وجود دارد که اولی در ۱۰۰ سال پیش و سال ۱۹۱۷ ایجاد شد. علت ایجاد این آبفشان، دستکاری هایی انسانی برای ساخت چاه و ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت های کشاورزی بوده است. کارگران و مزرعه داران پس از حفر چاه با آبی به دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد برخوردند که این هم واضح است که اصلاً برای آبیاری زمین های کشاورزی مناسب نبوده. پس از این بود که چاه بدون دستکاری دیگه ایی رها شد. پس از مدتی و در اثر جریان آب گرم، یک کوه کوچک ۳ تا ۴ متری از جنس کلسیم کربنات ساخته شد.

در سال ۱۹۶۴ و در همان زمان نیز یک شرکت انرژی زمین گرمایی، برای حفر چاهی امتحانی، زمین را سوراخ کرد. جالب آن است که آب این چاه نیز دقیقاً دمای ۲۰۰ درجه سانتیگرادی داشت. گرچه آب این چاه داغ بود، اما به اندازه کافی و برای اهداف آن شرکت راضی کننده نبود. پس از بی استفاده ماندن این چاه، شرکت چاه را پرکرد و آن چاه مهر و موم شد اما ظاهراً این اقدامات موثر نبود و فوران آب ادامه پیدا کرد. این آبفشان دوم که تنها چند صد متر با چاه اول فاصله داشت، فشار آب چاه اول را به دست آورد و باعث شد که چاه اول خشک شود.
آبفشان دوم که به نام آبفشان رقصان معروف شده است، به تدریج و در طی ۴۰ سال پس از انباشته شدن مواد معدنی و بقایای طبیعی، به صورت قابل توجهی رشد کرد.

از آن جا که پس از ایجاد چاه، چندین آبراه ایجاد شده بود، بنابراین چندین کوه رنگین نیز در فضای بیابانی نوادا ساخته شد که البته هیچ کدام به بزرگی کوه اصلی نبودند. این آبفشان کاملاً با جلبک های آب گرم پوشانده شده اند که در رطوبت و محیط گرم رشد می کنند. در واقع وجود این جلبک هاست که رنگ سبز و قرمزی به این سازه نیمه طبیعی و معدنی بخشیده است.

علت رنگ های آبفشان رقصان
چشمه‌ی آب گرم رقصان از مواد معدنی مختلفی تشکیل شده است، اما این مواد باعث رنگی شدن آبفشان نیستند. بلکه دلیل وجود رنگ‌های چشمگیر و درخشان آبفشان رقصان وجود جلبک‌های ترموفیلیک است. جلبک های ترموفیلیک، نوعی جلبک بوده که در دماها نسبتا بالا مانند ۴۱ تا ۱۲۲ درجه سانتیگراد به راحتی زنده ماننده و اغلب در چشمه های آب گرم وجود دارند.

22

وضعیت فعلی آبفشان 
امروزه پس از گذشت سالیان بسیار، حوضچه های آبفشان باعث ایجاد اکوسیستمی در این ناحیه شده و چرخه ای از حیواناتی چون ماهی و پرندگانی مانند قو و اردک وحشی در این منطقه به چشم می خورند. با آن که امروزه نام و عکس آبفشان رقصان را به راحتی می توان در فضای مجازی جست وجو کرد، اما باز هم بسیاری از وجود چنین آبفشان رنگینی بی خبرند. احتمالاً علت آن هم قرار داشتن آبفشان رقصان در ملکی خصوصی مربوط می شود.  پیش از این زمین متعلق به جان کیسی بود و آبفشان رقصان در حال حاضر در زمین فردی به نام تاد جکسیس (Todd Jaksick) قرار دارد. او در اطراف زمین خود حصار و فنس بلندی کشیده تا از ورود غریبه ها جلوگیری کند. بر بالای فنس ها نیز چندین میله فلزی به چشم می خورد، با این حال بسیاری ترجیح می دهند که از بالای حصارها عبور کنند. چندین سازمان تلاش کردند تا رضایت مالک را جلب کرده و زمین را خریداری کنند تا از آن محافظت کرده و بازدید عمومی داشته باشد، اما موفق نشدند. این آبفشان رقصان همچنان بازدید عمومی ندارد.

33

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا