خانه / جاذبه های گردشگری / ۱۰ مکان برترگردشگری در مونته نگرو

۱۰ مکان برترگردشگری در مونته نگرو

کشور کوچک حوضه ی بالکان که از سال ۲۰۰۶ به عنوان یک کشور مستقل اعلام موجودیت کرد به سرعت به مقصدی پرطرفدار برای گردشگران تبدیل شد. سواحل دوست داشتنی، کوه های سرسبز و شهرهای زیبای تاریخیِ کارت پستال مانند آن، هر ساله تعداد رو به افزایشی از گردشگران را به سمت خود جذب میکند.
اگر به اینها آب و هوای معتدل مدیترانه ای و امکاناتی برای انجام ورزش های هیجان انگیز، نظیر دوچرخه سواری کوهستان و قایقرانی در آبهای خروشان را هم اضافه کنید، تعجب نخواهید کرد که چرا توریسم نیرویِ محرکه ی اقتصاد در حال رشد مونته نگرو است. لذت بردن از تمام چیزهایی که مونته نگرو به عنوان کشوری کوچکتر از ولز ارائه می دهد، گذراندن تعطیلات در این مکان را حتی جذاب تر هم میکند. گردشگران باهوش درصدد اند قبل از اینکه بقیه ی جهان به جذابیت های مونته نگرو پی ببرند، تمام مکان های فوق العاده ای که در این کشور وجود دارد را به لیست مکانهایی که دوست دارند ببینند اضافه کنند.

۱ –- کوتور (Kotor)
یکی از بهترین شهرهای دست نخورده ی قرون وسطی در ساحل دریای آدریاتیک محسوب می شود. معماری کوتور منعکس کننده ی تاثیر امپراتوری های مختلفی است که بر آن حکومت کرده اند اما بیشتر برای حال و هوای ونیزی ای که دارد شناخته شده است. محراب سنگی کلیسای اعظم بهترین نمونه برای نشان دادن هنر سنگ کاری شگرفی است که کوتور در قرون وسطی با آن شناخته میشد. از بالای قلعه ی کوتور مناظر زیبایِ شهر و خلیج پرآب را میتوان مشاهده نمود.

kotor

۲ – بودوا (Budva)

در مرکز خط ساحلیِ مونته نگرو واقع شده و ترکیبی است از سواحل متعدد و چندین بنای فرهنگیِ مهم (مانند خانه ی کودکی استفان میتروف، نویسنده و سیاستمدار صرب). با تمام این تفاسیر عاملی که بودوا را به یکی از محبوبترین مکان ها برای بازدید تبدیل می کند، زندگی شبانه ی پر جنب و جوش آن است. شبها مردم به بارها، کلاب ها و رستوران ها هجوم میبرند و روز را در یکی از ۳۵ ساحل شهر به استراحت می پردازند. کسانی که به دنبال مکان آرامش بخش تری در Budva Riviera هستند باید به مکانی به نام Becici بروند که فضایی آرام و ساحلِ شنیِ زیبایی دارد.

budva

۳ – پارک ملی دورمیتور (Dormitor National Park)
پارک ملی دورمیتور در اطراف روستای Zabljak با جنگلهایی انبوه، بهشتی است برای شیفتگان طبیعت. دورمیتور در رشته کوه Dinoric Alps واقع شده است که شامل: قله های بلند دورمیتور، ۱۸ دریاچه (که از یخچال های طبیعی ایجاد شده اند) و رودخانه ی تارا (دارای دومین دره ی عمیق جهان) میشود. در زمستان اسکی و اسنو بورد و در تابستان قایقرانی در آبهای خروشان (رفتینگ)، کمپینگ و کوهنوردی از فعالیت های اصلی این منطقه به شمار میرود که تعداد زیادی گردشگر را به سمت خود جذب می کند. حیات جانوری پارک شامل ۱۶۳ گونه از پرندگان، پستانداران (از گراز وحشی گرفته تا خرس های قهوه ای) و بیشترین گونه ها از پروانه هایی است که در اروپا یافت میشوند.

dormitor-national-park

۴ – پراست (Perast)
در شمال غربیِ کوتور واقع شده و همان منظره ی زیبای آبدره مانند را داراست. شهر کوچک و زیبای پراست بیشتر به خاطر ویلاهای سنگی و کلیساهای تاریخی اش مورد توجه است. دو کلیسای کوچکِ St Goeroge و Our Lady of Rocks بر روی جزایر کوچکی ساخته شده اند و در خشکی نیز برج ناقوس کلیسای سنت نیکولا به دلیل چشم انداز زیبایی که از شهر و خلیج فراهم می آورد، ارزش بازدید کردن را دارد. از آنجایی که هیچ ساحلی در این شهر خلیجی یافت نمیشود، بهترین مکان برای گرفتن حمام آفتاب و استراحت کردن، بار اندازهایِ سنگیِ در امتداد آب است.

perast

۵ – صومعه ی استراگ (Ostrog Monastery)

صومعه ی استراگ، غیر معمول ترین بنای معماری مونته نگرو و از زیارتگاه های اصلی مسیحیان به شمار میرود که بر روی صخره ی بسیار بزرگ Ostroska Gredo واقع شده است. کل صومعه از یک غار در صخره ای تقریبا عمودی کنده کاری شده که فقط نمای سفید بیرونی آن قابل مشاهده است. در قرن هفدهم به عنوان پناهگاهی در برابر امپراطوری عثمانی ساخته شده است و امروزه مدفن بنیان گذار خود (Sveti Vasilje که در ۱۶۷۱ جان داد) می باشد. صومعه شامل دو کلیسا است که هر دو درون غار قرار دارند و با نقاشی های دیواری که بعضی از آنها مستقیما بر روی سنگ های دیواره ها کشیده شده اند تزئین شده اند.

ostrog-monastery

۶ – سیتینیه (Citinje)
در قرن پانزدهم پایه گذاری شد و بیشتر به عنوان شهری که مدتی به عنوان پایتخت مونته نگرو محسوب میشد، شهرت دارد و به همین دلیل سفارتخانه های اروپاییِ زیادی در این شهر ساخته شده است. در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به دلیل موقعیت ویژه ی جغرافیایی، مکان مناسبی برای پیشبرد دیپلماسی امپراتوری عثمانی بود. امروزه عمارت های شیک و زیبایی که به سبک معماری اروپایی ساخته شده بودند، به موزه، آکادمی های مختلف و ساختمانهای اداری تبدیل شده اند. از مکان های جالب این شهر، میتوان به کلیسای قرن پانزدهمی Vlah (با فنس هایی که از تفنگ های عثمانی ها ساخته شده) و صومعه ی Cetinje (با مجموعه ای از نخستین آثار دوران ابتداییِ مسیحیت) اشاره کرد.

Vladin Dom (Dom Rządowy)
۷ – کوه lovcen
یکی از بهترین جاذبه های طبیعی در مونته نگرو، کوه مرتفع Lovcen که دارای دو قله ی بزرگ گرانیتی است. بخشی از این کوه به عنوان پارک ملی در نظر گرفته میشود. مونته نگرو نام خود را از نام این کوه الهام گرفته و نماد ملی محسوب میشود. اگر بالای کوه بایستید، با استفاده از مکان دایره ای شکلی که برای تماشای اطراف در نظر گرفته شده، چشم اندازی وسیع از شهر محصور شده ی Kotor، تپه های اطراف و خلیج کوتور را خواهید دید، در همان نزدیکی مقبره ی Njegos قرار گرفته که شاعر و نویسنده ی مشهور Petrovic – Njegos Petar ll که شعر حماسی و ملی مونته نگرو (The Mountain Wreath) را سروده، در آن مدفون است.

lovcen

۸ – شهر Sveti Stefan
شهر زیبای Sveti Stefan، مکانی متفاوت در دل خلیج Budva Riviera است. این شهر بر روی جزیره ای سنگی پر از خانه هایی با سقف های سفالی که به صورت متراکم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ساخته شده که به وسیله ی جاده ی باریکی به شهر اصلی متصل شده است. در قرن پانزدهم Sveti Stefan پایگاهی برای ماهیگیران محسوب میشد. در دهه ی ۵۰ میلادی ایده ای مبنی بر ملی کردن این روستای کوچک و تبدیل آن به شهر، اجرا شد. در نتیجه ی اینکار ساکنان محلی اخراج شدند و Sveti Stefan به شهر اقامتیِ لوکس و پر زرق و برقی تبدیل شد که از مهمانان ویژه اش میتوان به مرلین مونرو، سوفیا لورن و کرک داگلاس اشاره کرد. Stevi Stefan در دوره ی فروپاشی یوگوسلاوی رو به زوال گذاشت اما در سال ۲۰۱۰ دوباره و اینبار به صورت زیرمجموعه ای از هتل های لوکسِ شرکت Aman Resort فعالیت خود را آغاز کرد. Sveti Stefan، زیبا و متفاوت است اما یک اشکال اصلی دارد و آن هم اینکه نمیتوانید وارد شهر شوید، مگر اینکه قصد اقامت در هتل را داشته باشید؛ اما خوشبختانه گردشگران میتوانند از دو ساحلِ ماسه ای که در دو طرف باریکه ای که Sveti Stefan را به شهر اصلی متصل میکند، استفاده کنند.

sveti-stefan

۹ – پارک ملی Biogradska Gora
در بین دو رود تارا و لیم در مرکز مونته نگرو، پارک ملی بیوگرادسکا گورا، با برکه های چشم نواز، رودهای خروشان و علفزارهای سرسبز قرار دارد که یکی از اندک جنگلهای کهنِ باقی مانده در اروپاست. در حالی که یکی از کوچکترین پارکهای ملی مونته نگرو محسوب میشود. این پارک تنوع بی نظیری از حیات گیاهی و جانوری، از جمله درخت های ۵۰۰ ساله را داراست. اکثر بازدیدکنندگان مایل اند تا دریاچه ی Biograd (که از آب شدن یخچال های طبیعی به وجود آمده) را ببینند که در دل پارک قرار گرفته است. گسترش شهر Kolasin در همسایگیِ پارک باعث شده این پارک میزبان تورهای بسیاری از این شهر باشد.

biogradska-gora

۱۰ – السینج (Ulcinj)
السینج بندرگاهی قدیمی است که زمانی پایتخت دزدان دریایی آدریاتیک بود. در گوشه ی جنوبیِ مونته نگرو و در مرز با آلبانی قرار گرفته است. امروزه شهرت این شهر به دلیل سواحل زیبای فراوان آن است که معروفترینِ آنها ساحل شنی Plazhe e Mahed یا Long Beach است. مناره های برخاسته از مساجد این شهر بزرگ اسلامی، جاذبه ی خاصی به السینج داده است. با قدم زدن در تفرجگاه های ساحلی از طعم بی نظیر کباب و قهوه ی فوق العاده لذت خواهید برد و تازه این یکی از تجربه هایی است که سفر به السینج را فراموش نشدنی خواهد کرد.

ulcinj

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا