خانه / جاذبه های گردشگری / معرفی روستای بلیران بابل

معرفی روستای بلیران بابل

یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی شمال ایران، روستای بلیران است که اگر از جاده ی قدیم بابل به آمل بروید در چند کیلومتری آمل جاده ای به سمت جنگل و کوه می رود وپیچی که می خورد زیبایی تازه ای پیدا می شود و هر پیچی آدمی راوارد دنیای دیگر. یک سو کوه هست و جنگل دیگر سو شالیزار مزارع و باغات؛ که این مناظر چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد. در انتهای جاده به روستای زیبای بلیران می رسیم. این روستای زیبا که در دل جنگل محصور است ، تا آمل پانزده کیلومتر فاصله دارد. روستای بلیران از شمال به روستای کمدره، ازجنوب به جنگل های سرفراز شمال و کوه چلاو، از شرق به جنگل های سر سبز و انبوه و رودخانه و از غرب نیز به جنگل و کوه متصل شده است. بلیران دارای پنجاه خانوار و۲۸۰ نفر جمعیت می باشد. پیشینه اصلی این روستا دامداری، کشاورزی، خصوصاً دامپروری می باشد. بلیران در سال ۱۳۸۷به عنوان منطقه شماره دو نمونه گردشگری معرفی شده است.

رودخانه گرما رود از جاذبه های این روستاستو دارای طولی حدود ۵۰کیلومتر استکه از ارتفاعات شمالی رشته کوه البرز بنام هلی یار سرچشمه می گیرد. حول و حوش این روخانه دو چشمه آب معدنی اصلی به نام های گرو و لاله زار و دهها چشمه آب معدنی دیگر وجود دارد که به سبب دارا بودن املاح معدنی گوناگون دارای خاصیت درمانی شفا بخش برای امراض پوستی و درد های مفصلی می باشد.

از جاذبه های گردشگری دیگر روستای بلیران میتوان به کشف آثار باستانی پیش از اسلام اشاره نمود که در جدیدترین یافته های باستان شناسی توسط پژوهشگران ایرانی و فرانسوی نشان داده شده است. در منطقه بلیران در حدود سی هزار سال پیش انسان های پیش از تاریخ با شیوه جمع آوری غذا از محیط آشنا بودند و از ابزار های ساده سنگی استفاده کردند. وابسته بودن اقتصاد این روستا به دامداری سنتی وشیوه زندگی کوچ دام از ییلاق چلاو به قشلاق بلیران، وجود مراتع و تپه ماهورهای زیبا نیز گردشگران را به این منطقه می کشاند. از جمله مناطق توریستی و گردشگری روستا میتوان به قلعه هلیا، تپه قلعه تسکاسرا و قلعه اردشیرون، قلعه خشت سی چشمه و مرتع ییلاقی کال چنگوم و امام زاده ولی اشاره نمود.

از نکات قابل توجه در روستای بلیران می توان به جوان بودن جمعیت روستا و مثبت بودن نرخ مهاجرت فصلی، وجود روحیه بالای گردشگری، نبود اختلاف اجتماعی در میان اهالی روستا اشاره نمود که از نقاط قوت در جذب گردشگری در منطقه بومی می باشد.

جاده دسترسی به این منطقه زیبا از روستای کمدره واقع در کیلومتر ۱۵ جاده قدیم آمل به بابل می باشد.

روستای بلیران

روستای بلیران

روستای بلیران

روستای بلیران

روستای بلیران

روستای بلیران

روستای بلیران

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا