خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / اطلاعاتی در مورد قصر خامه‌ای

اطلاعاتی در مورد قصر خامه‌ای

اگر پتر کبیر می‌دانست ممکن است روزی که از شهر خارج می‌شود، کاترین علیه او شورش کند و خودش را امپراتور و ملکه روسیه بنامد، هیچ‌وقت زمین این قصر را به نامش نمی‌کرد. پتر علاقه‌ای به کاترین نداشت و در جمع او را تحقیر می‌کرد. کاترین هم بعد از ۱۸سال زندگی با پتر و تحمل این وضعیت در سی‌وسه سالگی از غیبت پتر کبیر در پایتخت استفاده کرد و با کمک چند نفر از نزدیکانش خودش را امپراتور روسیه خواند. هرچند پتر انتظار چنین اتفاقی را نداشت اما چندان هم مقاومت نکرد و خیلی سریع استعفا داد. چند روز بعد هم نزدیکان کاترین او را مسموم کردند تا شرش برای همیشه از سر روسیه کم شود.

کاترین حدود ۳۰سال بر روسیه حکومت کرد. در دوره سلطنت او شیوه کشاورزی اصلاح شد، اصول بانکداری رایج شد، ارتش سامان گرفت، بیمارستان‌ها ساخته شد و به‌طور کلی اقتصاد کشور رونق گرفت. کاترین هم مانند همه ملکه‌های دیگر خودش را یک موجود برتر می‏‌دانست؛ ملکه‌ای که در کنار هوش و جسارت فراوانش این‌قدر خودرای بود که به حرف هیچ‌کدام از مشاورانش اهمیت نمی‌داد. او تصمیم‌های اشتباه می‌گرفت و در نهایت بین مردم روسیه طرفدار زیادی نداشت.

اتاق طلایی

عکس های قصر خامه‌ای

  تالار بزرگ قصر خامه‌ای به نام اتاق طلایی شهرت دارد

داخل قصر کاترین می‌توانیم یکی از باشکوه‌ترین معماری‌های جهان را ببینیم. تالار بزرگ کاخ به نام اتاق طلایی شهرت دارد. با دیدن این تالار به این نتیجه می‌رسیم ادعاهایی که درباره میزان طلایی که در قصر به کار رفته می‌تواند درست باشد. تالار طلایی درست روبه‌روی ورودی کاخ است. این تالار زرین نخستین جایی است که با ورود به داخل قصر می‌بینیم. نور اتاق از پنجره‌های بزرگ قوسی‌شکل تامین می‌شود. انعکاس نور روی دیوار زرین، روشنایی اتاق را صدچندان می‌کند و به دلیل همین روشنایی خیره‌‌کننده است که به این تالار اتاق نور هم می‌گویند. سقف این تالار به نوعی تاریخ پیروزی‌های روسیه در جنگ‌ها است. سقف‌ به‌طور کامل با طرح‌هایی از این جنگ‌ها پوشیده شده است.

اتاق سبز

عکس های قصر خامه‌ای

 اتاق سبز در ابتدای بخش خصوصی کاخ خانه ای  قرار دارد

اتاق سبز در ابتدای بخش خصوصی کاخ قرار دارد که در سال ۱۷۷۰ به دستور کاترین کبیر برای پسرش پل اول و همسرش ناتالیا اکسونیا ساخته شد. دیوارهای اتاق سبز کم‌رنگ است و با گچبری‌های سفیدرنگ تزیین شده است. مجسمه‌هایی که به دیوار چسبیده زن و مردی با لباس‌های سنتی روسیه هستند. در اطراف این مجسمه‌ها طرح‌ گلدان‌های یونانی و درخت انگور از دیوارهای اتاق بالا رفته است. این اتاق در سال ۱۸۲۰ بر اثر آتش‌سوزی تقریبا از بین رفت اما به دستور امپراتور الکساندر اول دوباره قسمت‌های سوخته اتاق به همان سبک گذشته‌اش بازسازی شد.

نمای قدیمی قصر

عکس های قصر خامه‌ای

 نام اصلی کاخ خانه ای، کاخ کاترین است اما به خاطر شکل و شمایلش مردم به آن قصر خامه‌ای می‌گویند
هرچند نام اصلی این کاخ، کاخ کاترین است اما به خاطر شکل و شمایلش مردم به آن قصر خامه‌ای می‌گویند. پتر کبیر در سال ۱۷۰۸ این منطقه را به همسرش کاترین هدیه داد. کاترین اول در سال ۱۷۱۷ دستور داد تا معماری فرانسوی به‌نام «جوان فردریک» این خانه را برای استراحتگاه تابستانی‌اش بسازد.

نمای کلی قصر

عکس های قصر خامه‌ای

 در سال ۱۷۳۳ دختر کاترین دستور داد ساختمان قدیمی را  ویران کنند و ساختمان جدیدی  بسازند

بعد از مرگ کاترین این قصر به دخترش الیزابت رسید. از نظر الیزابت این قصر زیادی از مد افتاده بود. برای همین هم او در سال ۱۷۳۳ دستور داد ساختمان قدیمی را تقریبا ویران کنند و ساختمان جدیدی در سبک روکوکو بسازند؛ سبکی در ادامه سبک باروک که آن زمان طرفداران زیادی داشت. بالاخره در سال ۱۷۵۶ ساختمان جدید قصر تحویل الیزابت داده شد. این‌طور می‌گویند که در ساختمان جدید چیزی حدود ۱۰۰کیلوگرم طلای ناب استفاده شده است البته داستان‌های زیادی درباره میزان طلایی که در ساختمان قصر استفاده شده وجود دارد. بعضی‌ها ادعا می‌کنند تمام سقف این کاخ هم از طلاست.

اتاق پرتره

عکس های قصر خامه‌ای

 اتاق پرتره یکی از تالارهای زیبای کاخ کاترین
یکی دیگر از تالارهای زیبای این کاخ، تالار پرتره است که در آن پرتره‌های زیبایی از کاترین، الیزابت، پتر کبیر و بقیه شاهزادگان و شاهان روسیه وجود دارد.

اتاق کهربا

 عکس های قصر خامه‌ای

کف‌ و دیوارها ی اتاق کهربا از کهربا تزیین شده است
تمام وسایل این اتاق از میز و صندلی گرفته تا کف‌ و دیوارها همه با کهربا تزیین شده است. این اتاق در سال۱۷۰۱ ساخته شده و به دلیل شکنندگی و گرانبها بودن وسایلش یک نفر تمام وقت مسوول نگهداری و مراقبت از آن بود. این اتاق به وسیله مجسمه‌ساز معروف آلمانی آندرسن شلتر طراحی شد و بعد از آن استادکاران کهربا ساخت اتاق را ادامه دادند. در طول جنگ جهانی دوم اتاق کهربا توسط آلمان‌ها به غارت رفت. درواقع این‌طور می‌شود گفت که کل اتاق ناپدید شد.

درباره سرقت اتاق کهربا چندین داستان وجود دارد؛ مثلا اینکه هنرمندان شوروی در سال ۱۹۳۹ یک کپی دقیق از این مجموعه را تهیه کرده بودند بنابراین آنچه در دست ارتش آلمان بوده تنها یک کپی تقلبی است. جست‌وجو برای اتاق کهربا تا به حال جان بسیاری از جویندگان گنج و حتی افسران وزارت امنیت دولت آلمان شرقی را گرفته است. در سال ۱۹۸۲ دستور داده شد اتاق کهربا بازسازی شود. پروسه بازسازی نزدیک به ۲۰سال طول کشید و بیشتر از ۱۲ میلیون دلار هزینه برداشت و اتاق کهربا بار دیگر در سال ۲۰۰۳ افتتاح شد.

اتاق سفید

عکس های قصر خامه‌ای

 از اتاق سفید قصر خامه ای به عنوان اتاق پذیرایی استفاده می شود

اتاق سفید پذیرایی کاخ همان سبک تالار زرین را در اندازه‌ای کوچک‌تر دارد. این اتاق با رنگ‌های سفید و آبی آرامش بیشتری نسبت به تالار طلایی دارد.

اتاق کمرون

عکس های قصر خامه‌ای

 اتاق کمرون یکی از اتاق‌های جذاب قصر خامه ای
یکی دیگر از اتاق‌های جذاب این کاخ اتاقی است معروف به اتاق کمرون. این اتاق به وسیله معمار محبوب کاترین، چارلز کمرون طراحی شده است. سلیقه شخصی کاترین کبیر، دیوارهای آبی‌رنگ و سقف‌های نقاشی شده را می‌شود در این اتاق دید. در سال ۲۰۰۹ مجسمه‌ای از الیزابت با لباس سلطنتی را در این اتاق گذاشتند. مجسمه الیزابت را مجسمه‌ساز معروف بلژیکی، ایزابل دو بولچگواردا برای سیصدمین سالگرد تولد الیزابت ساخت. بعد از آن مجسمه الیزابت را به اتاق پرتره بردند تا در کنار پرتره‌ها و مجسمه‌های خاندان سلطنتی جاخوش کند.

باغ و دریاچه مصنوعی

عکس های قصر خامه‌ای

  باغ و دریاچه مصنوعی نخستین چیزی است که وقتی وارد کاخ خامه ای می‌شویم خودنمایی می‌کند
نخستین چیزی که وقتی وارد کاخ می‌شویم خودنمایی می‌کند، باغی سرسبز و بزرگ با یک دریاچه بزرگ در مرکزش است. این دریاچه‌ مصنوعی به یاد پیروزی ارتش روسیه بر نیروی دریایی عثمانی در دریای سیاه ساخته شده است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا