خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / معرفی غار های شهرستان سمیرم

معرفی غار های شهرستان سمیرم

غار های شهرستان سمیرم

غار دنا:

در کوه کبیر دنا در نزدیکی گردنه (سیراک) واقع شده، دهانه غار به صورت چاه و به ابعاد ۱*۱ متر است

غار دنگزلو:

از زیبا ترین غار های ایران است که در روستای دنگزلو پادنا در فاصله ۱۱۵ کیلومتری جنوب سمیرم قرار دارد.

غار پلنگ سمیرم:

در ۱۲ کیلومتری شهر کمه از بخش سمیرم و در جنوب شهرضا واقع است واقع شده،به علت تنگ بودن دهانه این غار، ابتدا باید به صورت خزیده از محوطه باریکی عبور کرد و سپس به مکانی بزرگ رسید. طول این غار حدود ۱۰۰ متر است. صخره‌های داخلی غار به شکلی انسان را به درون آن هدایت می‌کنند که گویی شخصیت مهمی در انتهای آن به انتظار ایستاده است. هرچند از نظر علمی هیچ توجیهی برای این افسانه مردم سمیرم مبنی بر سنگ شدن پلنگ آدمخوار وجود ندارد اما تخته سنگ بزرگی در انتهای غار موجود است که به شکل پلنگی عظیم الجثه در حالت خوابیده است.

غار یخ:

در ارتفاع ۳۸۵۰ متری کوه دنا، بین دو قله کل قدویس و بیژن واقع شده، درون غار ستون از یخ به ارتفاع ۸۰ متر و قطر ۱۴ متر دیده شده، در انتهای غار، دریاچه زیبا مملو از قطرات یخ شناور وجود دارد که بسیار جذاب و دیدنی است … (بازدید از این غار احتیاج به وسایل فنی دارد)

غار شاه آباد:

در ۱۵ کیلومتری جاده سمیرم-شهر رضا واقع شده است

غار کیخسرو:

در ۴۵ کیلومتری جنوب سمیرم قرار دارد، متاسفانه تا کنون کوه نوردان موفق به کشف جزئیات غار نگردیده اند

غار شاه شکر:

در مسیر شهر رضا به سمیرم واقع شده، در دهانه غار زنجیری به بلندی ۵۰ متر در سنگ بسته شده، که هر کس بخواهد وارد شود، باید همانند پایین رفتن از چاه، دست به زنجیر بگیرد و پایین رود. محوطه غار مکانی مقدس است که مردم در آن جا شمع روشن می کنند و به راز و نیاز می پردازند

غار چهل ستون:

در تنگه تنگ خشک، در ارتفاع حدود ۳۰۰متری قرار دارد، یکی از عجایب خلقت و نشانه های عظمت الهی است، در آن ۲۰ ستون به صورت استالاگمیت، و ۲۰ ستون به صورت استالاکتیت قرار گرفته.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا