خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / آشنایی با کاخ موزه باغچه جوق

آشنایی با کاخ موزه باغچه جوق

کاخ موزه باغچه جوق یا کاخ سردار ماکو در جنوب شرقی روستای باغچه جوق* در ۶ کیلومتری شهر ماکو و حدود ۲ کیلومتری غرب جاده اصلی بازرگان قرار دارد. این کاخ مجلل و تاریخی به دستور تیمور تیموری معروف به اقبال‌ السلطنه ماکوئی (یکی از حکّام مقتدر و سرداران مظفرالدین شاه) بنا شده است.

معماری این بنا تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی به ویژه معماری روسیه اواخر سده نوزدهم می‌باشد و به دلیل ویژگی‌های ممتاز معماری و هنری، در سال ۱۳۵۳ توسط دولت خریداری شد و بعد از انجام تعمیرات ضروری، به علت علاقه مردم منطقه و جاذبه‌های قوی فرهنگی و با موافقت سازمان میراث فرهنگی، برای بازدید عموم آماده شد و به عنوان «کاخ موزه باغچه جوق ماکو»، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

کاخ باغچه جوق از یک ساختمان دو طبقه تشکیل شده است که در داخل محوطه باغی به مساحت ۱۱ هکتار قرار دارد. گچبری‌های ساختمان توسط اساتید ایرانی انجام گرفته است. در بالای عمارت دور تا دور گلدان‌ و مجسمه وجود دارد که اغلب جای گل و چراغ است. اولین گرامافونی که به ایران وارد شده در این عمارت به چشم می‌خورد که طول بوق آن ۶۰ سانتی‌متر و ارتفاع پایه‌اش بیش از یک متر است.

*جوق در زبان ارمنی به معنای ده می‌باشد.

کاخ-موزه-باغچه-جوق6 کاخ-موزه-باغچه-جوق7 کاخ-موزه-باغچه-جوق8 کاخ-موزه-باغچه-جوق9 کاخ-موزه-باغچه-جوق15 کاخ-موزه-باغچه-جوق20 کاخ-موزه-باغچه-جوق2 کاخ-موزه-باغچه-جوق3 کاخ-موزه-باغچه-جوق5

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا