خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تفریحی / آشنایی با پل هشتم کابلی

آشنایی با پل هشتم کابلی

بزرگترین پل کابلی خاورمیانه با نمایی زیبا بر روی رودخانه کارون احداث و آماده بهره برداری شده است. این پل که طولانی ترین پل کابلی کشور و خاورمیانه است توسط شهرداری اهواز برای تسهیل عبور و مرور درون شهری احداث و همزمان رنگ آمیزی و نورپردازی آن نیز به پایان رسید و شهروندان اهوازی این روزها شاهد نمادی زیبا بر روی رودخانه کارون هستند. پیش بینی می شود بهره برداری و نورپردازی این پل و سایر پل های کلانشهر اهواز می تواند باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی شود. منصور کتانباف شهردار اهواز از زیباسازی و نورپردازی کلیه پل های اهواز تا پیش از نوروز امسال خبر داده است.

محور اصلی پل عظیم قوس دار و کابلی اهواز که در واقع پل هشتم اهواز است و بنام «غدیر» نامگذاری شده، در نزدیکی هسته ی مرکزی شهر اهواز، در غرب رودخانه ی کارون و در منطقه ی امانیه قرار دارد. این پل دارای طول ۱۰۱۴ متر طول است که به موجب وجود این ویژگی به طولانی ترین پل خاورمیانه ملقب شده است. این پل دارای دو رمپ گروهی شرقی و غربی به طول ۳۷۲ متر، عرشه بتنی پل ۳۲۵ متر، عرض کل پل ۲۰ متر و ۶۰ سانتی متر و عرض باند سواره رو ۱۳ متر و ۶۰ سانتی متر است. این پل در مراحل مختلف ۳۰ هزار تن بتن ریزی شده است. برای نصب عرشه فلزی پل از پنج فروند جرثقیل و تجهیزات مدرن دریایی استفاده شده که رکورد بسیار بالایی را مهندسان بومی در سطح خاورمیانه برجای گذاشته اند. مقدار کلی کابل‌های نگهدارنده پل هشتم به میزان ۲۴۰ تن بوده و برنامه نصب آن در قالب ۳۲ ردیف به صورت جفت در طرفین پایه‌های پل اجرا گردید و در هر طرف پایلون هشت ردیف کابل قرار می‌گیرد به طوری که در هر پایه دو کابل به عنوان نگهدارنده در نصب شد. این پروژه حدود ۳۴ میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

0 (1) 0 (2) 0 (3) 0 (4) 0 (5) 0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا