خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / اطلاعاتی درباره غار های ایران

اطلاعاتی درباره غار های ایران

غار سفیدخانی
این غار در ۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان اراک در کوه سفید خانی واقع شده است. از زیبایی‌های غار وجود دودکش جن است که در دهانه  غار به صورت تنوره دیده می‌شود. همچنین وجود یک چاله بزرگ آب و ستون‌های استالاکتیتی فراون و زیبا  از دیگر جاذبه‌های غار سفید خانی می‌باشد.

3072287326466592718

غار شاپور
این غار در استان فارس  و ادامه جاده‌ای که به تنگ چوگان وارد می‌شود و پس از طی کردن حدود ۶ کیلومتر، در سمت چپ رودخانه و در اتفاع ۱۲۸۰ متری سطح دریا قرار گرفته که تندیسی از شاپور، شهریار  پرآوازه ساسانی، به ارتفاع ۳۰/۶ متر در دهانه آن قرار دارد. پشت سر مجسمه و در فاصله ۸۰ متری آن برای جمع‌آوری قطرات ابی که  از سقف  و بدنه غار می‌چکد حوض‌هایی با ابعاد و شکل‌های مختلف ساخته اند.

قلعه و غار قیزلار  قلعه سی
قیزلار قلعه سی (قلعه دختران) یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی و طبیعی شهرستان مراغه در استان آذربایجان شرقی است. این قلعه و غار در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی مراغه و در سمت جنوبی دره بسیار عمیق کوههای کؤی داغ (کوه کبود) واقع شده است. در ارتفاعات پشت قلعه باقیمانده یک دیوار خشتی به چشم می‌خورد که از بقایای قلعه قدیمی است.

غار کهک
این غار در ۳۰ کیلومتری جنوب قم واقع شده و یکی از آثار طبیعی و باستانی استان به شمار می‌رود.

غار تاریخی گلجیک
این غار در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان زنجان در ارتفاعات  مشرف به روستای حاج ارش از توابع شهرستان زنجان واقع شده است. در حال حاضر دسترسی سواره به آن امکان  ندارد.این غار عظیم به‌طور طبیعی از فرسایش سنگهای آهکی موجود در غار پدید آمده و با داشتن آب و هوای مناسب داخل آن مأمن انسان دوران پیش از تاریخ بوده است ابعاد آن ۷۰۰ در ۱۰۰ متر و به ارتفاع تقریبی ۵۰ متر قرار گرفته است. در داخل غار ابزار، اداوات، تیغه‌های سنگی  و استخوان شکاری به مقدار فراوان دیده می‌شود. مضافاً براینکه صخره‌های جنوبی غار از سنگهای مرمر سبز بسار ارزنده تشکیل گردیده که می‌تواند مورد بررسی و بهره‌برداری و استخراج قرار گیرد.

2282408948021414246

غار نخجیر
این غار در استان مرکزی در شمال شرقی شهر دلیجان و حداقل دلیجان و نراق قرار دارد.اشکال داخل غار که حاصل پدیده های رسوبی است آن‌چنان زیبا  و شگفت‌انگیز است که به عقیده کارشناسان از زیباترین غارهای جهان به شمار می‌آید که طی ۷۰ میلیون سال تشکیل شد است. منشورها، اسفنج‌های بلورین، کلیست و باغ‌های مرجانی که طی سالیان سال تشکیل شده است و همچنین دالان‌ها و حوضچه‌های متعدد، از جلوه‌های منحصر به فرد  این غار است.

غار وشنوه
در ۶۰ کیلومتری شهرستان قم در کوه اردهال چهار غار قرار دارد که در داخل یکی از آنها منبع عظیمی از آب وجود دارد. این آب از شکاف کوه سرازیر و به صورت چشمه فوران می‌کند. این غار یکی از جاذبه‌های بسیار دیدنی استان قم به شمار می‌رود.

غار ولی گشنه رود
این غار در ۶۰ کیلومتری شهر قزوین بخش قاقازآن شرقی و در مسیر جاده روستایی الولک گشنه رود  قرار دارد. دهانه آن روبه شمال و طول آن حدود ۲ متر و عرض آن نیم‌متر است.غار در منطقه نسبتاً نیمه معتدل و سرد کوهستانی با پوشش گیاهی درختان ارس واقع شده و ظاهراً محل سکونت انسان‌های اولیه بوده است.

غارهای هیو
در ۸ کیلومتری هشتگرد به قزوین سه غار به  فاصله تقریباً ۱۵ متر از یکدیگر در دامنه کوه قرار دارند. طبق مطالعات انجام شده این احتمال وجود دارد که غارها مربوط به دوران پارینه سنگی باشد.

غار یخ مراد
این غار در مسیر جاده تهران-چالوس در منطقه گچسر و در جایی مصفا به نام ازادبر قرار دارد. برودت درون غار به حدی است که تا ماه خرداد می‌توان قندیل‌های یخ را در آنجا دید.

غار یخی انگول
این غار در ۴۰ کیلومتری شمال غرب قزوین در روستای «دینک» بخش «رودبار شهرستان» قرار درد. غار یخی انگول از نو غارهای یخی و دهانه آن به سمت جنوب غرب است. غار عباس‌آباد در بخش اوج آبگرم و غار چهل دختر در بخش مرکزی از دیگر غارهای استان قزوین است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا