خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / شناخت غار سراب کبودر آهنگ

شناخت غار سراب کبودر آهنگ

غار سراب در ۸۷ کیلومتری شمال شهر همدان و در نزدیکی روستای سراب قرار دارد. دهانه غار حدود ۳ متر طول و بیش از ۲ متر عرض دارد و در ارتفاع ۲۵۷۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این غار در زیر گسلی به طول ۱۰۰۰ متر ایجاد شده است. پایه غار از سنگ آهک و سنگ‌های دگرگونی تشکیل شده است. بخش بالایی غار آهکی بوده و بر اثر نفوذ و عبور آب اسیددار، تحلیل رفته و پایه شیستی آن باقی مانده است. این غار از تعدادی تالار دریاچه‌ای، دالان و دهلیز تشکیل شده است که به سبب گردش آب فوق اشباع از کلسیم بیکربنات در آن‌ها و جذب کلسیم کربنات، دارای لبه‌های قرنیز مانند می‌باشند.

در انتهای غار دریاچه‌ای به ابعاد ۱۵×۲۰ متر واقع شده و درون دریاچه تعدادی جزیره دایره مانند وجود دارد که بخشی از آن‌ها داخل آب بوده و منظره بسیار زیبایی را پدید آورده‌اند. به این بخش «تالار مرجان‌ها» گفته می‌شود. این بخش از غار از طریق دالانی مملو از آب به دریاچه مدور دیگری به ابعاد ۲۵×۲۰ متر می‌پیوندد که در حدود ۱۰ متر عمق دارد. این بخش از غار به وسیله دالانی ریزشی و پر پیچ و خم دوباره به تالار مرجان‌ها وصل می‌شود.

پیمایش این غار نیازمند در اختیار داشتن تجهیزات و ابزار فنی و غارنوردی به همراه یک راهنمای ورزیده است.

غار-سراب8 غار-سراب10 غار-سراب2 غار-سراب3 غار-سراب5 غار-سراب7

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا