خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / معرفی آبشار چرم بهمراه عکس

معرفی آبشار چرم بهمراه عکس

آبشار چرم کلات در موقعیت جغرافیایی E5939 N3703 در استان خراسان رضوی واقع است. روستای چرم کهنه ۱۸ کیلومتر بعد از شهر کلات نادر و در جاده درگز واقع شده است . در سمت چپ جاده درگز جاده ای است به طول ۵ کیلومتر که به روستای چرو کهنه می رود. تفرجگاه و آبشار چرمدر بیست کیلومتری غرب کلات نادری واقع است که زیبایی های خاص خود را دارد. از کلات و چرم در شاهنامه فردوسی بارها نام برده شده است. اینن روستا در ۳ کیلومتری چرم نو قرار دارد و دارای ۲۰۰ خانوار کرد زبان ( کرد شـــادیلو) است. از چرم نو تا چرم کهنه در مسیر رودخانه ، باغات میوه بطور پیوسته قرار دارند. چرم کهنه با موقعیت پایکوهی و معتدل خشک در ۱۷۰ کیلومتری شمال مشهد قرار دارد. دره چرم کهنه به علت عرض تقریبا کم ، جای زیادی برای کشت و باغات ندارد و باغات آن بیشتر در ابتدای دره قرار دارند. زیباترین مکان دیدنی آن آبشارزیبای قور کن در ابتدای دره است.

در اوایل مسیر بعد از روستای چرم کهنه ، در سمت چپ یک دره فرعی بزرگ و خشک وجود دارد که در بالا به دو شاخه تقسیم می شود و تا بلندای خط الراس اصلی و نزدیک به قله قره سو پیش می رود.بعد از مدتی راهپیمایی در دره اصلی به انتهای رود در کف دره می رسیم. دریال ( برجستگی بین دو دره ) سمت راست راه محلی کاروانی دیده می شود که ازاین قسمت به انتهای دره و گذرگاه چرم (شهسواران) ختم می شود. اختلافارتفاع این قسمت تا گذرگاه بسیار زیاد است. دره چرم و ارتفاعات آن عاری از جنگل های اورس می باشد. این راه محلی کاروانی یکی از سرشاخه های جاده قدیم مشهد – کارده و بلغور به کلات می باشد. دره چرم از شرق به دره و قله قره سو ، از غرب به دره سینی ، و از جنوب به گذرگاه و دره ژرف ختم می شود.

چرم چرم-1

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا