خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های طبیعی / آشنایی با دریاچه سد اکباتان

آشنایی با دریاچه سد اکباتان

دریاچه سد اکباتان در ۱۱ کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان قرار دارد. این دریاچه حدود ۶۰ هکتار مساحت دارد و حداقل عمق آن ۱۸ متر و حداکثر آن ۳۲ متر است. این دریاچه به دلیل فاصله اندک با شهر همدان، دسترسی مناسب و طبیعت زیبا، به تفرجگاهی مناسب تبدیل شده و دارای قابلیت انجام ورزش‌های آبی همچون قایقرانی و اسکی روی آب می‌باشد. این دریاچه در حال حاضر به منظور انجام عملیات آموزشی، آزمایشی و نظامی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سال‌های اخیر حدود ۱۵ هکتار از اراضی پیرامون دریاچه درختکاری شده‌ است که در این میان درختانی همچون صنوبر، کاج، اقاقیا و زبان گنجشک مشاهده می‌شوند. در محل سد تأسیساتی از قبیل یک باب مهمانسرا، رستوران و چایخانه سنتی نیز ایجاد شده است.

ارتفاع سد اکباتان در زمان ساخت ۵۴ متر (از پی) بوده است و پس از اتمام طرح افزایش ارتفاع، ارتفاع سد به ۷۹ متر رسیده و ظرفیت فعلی مخزن سد ۴۰ میلیون مترمکعب می‌باشد. این سد در سال ۱۳۴۲ خورشیدی به منظور تأمین آب آشامیدنی شهر همدان و آب کشاورزی منطقه به بهره‌برداری رسید.

0 (1) 0 (2) 0 (3) 0 (4) 0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا