خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تاریخی / اطلاعاتی درباره نقش شاپور

اطلاعاتی درباره نقش شاپور

نقش برجسته شاپور دارابگرد

در چهار کیلومتری جنوب داراب در دامنه کوهی به نام پهنا ، نقش برجسته ای از دوران ساسانیان وجود دارد که بیانگر پیروزی شاپور اول بر امپراتوران روم است.

در این نقش شاپور سوار بر اسب در وسط سنگ نگاره تمام رخ دیده میشود و سه امپراتور رومی در جلوی او قرار دارند.این نگاره در بالای چشمه آب و برکه ای پر از نی قرار دارد.

این نگاره ۹٫۱۰ در ۵٫۴۰ متر است شاپور اول هنگام پیروزی بر قیصر والرین حدود ۶۳ سال سن داشته است. این نگاره بلافاصله پس از پیروزی کنده شده است. در این نگاره شاپور تاج همیشگی خود را ندارد و تاجی شبیه تاج پدرش اردشیر اول بر سر دارد.

دست چپ شاه بر سر والرین است و در دست راستش چیزی مسطح و چهارگوش دارد. اسب به زیبایی تمام توسط هنرمند حجاری شده است. زیر پای اسب یک قیصر رومی افتاده است. پشت سر شاه ۱۸بلند پایه ایرانی ایستاده اند. سمت راست شاه یعنی مقابل او رومی ها هستند.

مقابل او قیصر رومی ایستاده و سر خود را به پایین انداخته و متفکر به نظر میرسد. قیصر دیگری به سوی شاپور می شتابد ودستهای خود را ملتمسانه به سوی شاپور دراز کرده است. قیصری که زیر پای اسب افتاده است گوردیان سوم است که در سن ۱۹ سالگی در میشه در کرانه فرات کشته شده است.

در این نگاره نیز به اقتضای سن کم او بدون ریش است. قیصری که شاپور بر سرش دست میکشد فیلیپوس عرب است که پس از مرگ گوردیانوس صلح را به مبلغ نیم میلیون دینار از شاپور خریداری کرد. پیمان صلح در سال ۲۴۴ میلادی بسته شد. قیصر سوم والرین است که در سال ۲۶۰ میلادی در ادسا اسیر شاپور شده است.

آدرس: ۴کیلومتری جنوب داراب، دامنه کوه پهنا

0 (1) 0 (2) 0 (3) 0 (4) 0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا