معرفی آبشار غسلگه

آبشار غسلگه نورآباد در موقعیت جغرافیایی E4754 N3358 در استان لرستان واقع است. بومیان منطقه آن را خسلگه می نامند. شهرستان نورآباد یکی از سردترین مناطق استان لرستان می باشد که در شمال این استان واقع است. طبیعت بکر این منطقه با آداب و سنن هزاران ساله در هم آمیخته است. آثاری مربوط به دوره نوسنگی در آن یافت شده است و مراسم تمنای باران و جشن های این دیار ویژگی های خاص خود را دارد. آبشار غسلگه(خسله)، در ۱۵ کیلومتری جنوب نورآباد و در فاصله سیصد متری بقعه امامزاده حسن گاویار(سیدپیرمحمد) واقع است. این آبشار که دارای حوضچه ای به مساحت ۲۵ متر مربع است، معمولا هر سال تا اواسط تابستان دوام می آورد اما آب چشمه ای که در کنار حوضچه واقع است، تقریبا در تمام فصول سال جاری است. در سالیان اخیر حفاری های غیرمجاز، منظره طبیعی این منطقه را دچار تغییر کرده است. از دیگر آبشارهای قابل ذکر در این منطقه می توان به آبشار روستای پیردوستی در شمال نورآباد نیز اشاره کرد.

در گذشته منطقه آبشار غسلگه، یک مکان مقدس برای فرقه‌ی اهل حق محسوب می‌شده است. در فاصله‌ی چند صد متری آبشار نیز مقبره‌ی یکی از رهبران این فرقه (معروف به حسن گاویار) قرار دارد که هم اکنون نیز زیارتگاه مردم منطقه است. این محدوده همچنین از دیدگاه باستان‌شناسی نیز مورد توجه می‌باشد. آبشار غسلگه یکی از آبشارهای زیبا و با طراوت منطقه است که هر ساله و به خصوص در فصل بهار، میزبان گردشگران و طبیعت‌گردان می‌باشد.

غسلگه-3 غسلگه-4 غسلگه-1

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا