سفر به روستای فینسک

مشخصات جغرافیایی

جنگلهای فینسک در ۵۵ کیلومتری شمال شرق سمنان، در شیب شمال و جنوبی ارتفاعات البرز و در ارتفاع ۱۴۰۰ تا ۲۷۰۰ متر از سطح دریا قرارگرفته اند. محدوده مورد این منطقه بخشی از منطقه حفاظت شده پرور و در عرض ۰۷۲/۳۶ شمالی و در طول ۵/۵۳‌شرقی جغرافیایی در شهرستان مهدیشهر و دهستان فولاد محله واقع گردیده است.

ویژگیهای اقلیمی

اقلیم منطقه از نوع نیمه خشک سرد می باشد. با توجه به متوسط ارتفاع منطقه از سطح دریا متوسط بارندگی سالیانه منطقه مورد مطالعه ۱/۳۲۷ میلی متر برآورد شده است. متوسط دما در منطقه مورد مطالعه معادل ۵/۷درجه سانتی گراد برآورد شده است. طول دوره یخبندان ۴ ماه است و یخبندان در ماه های آذر، دی، بهمن واسفند اتفاق می افتد. مرطوبترین فصل، فصل بهار با ۸/۴۳درصد از کل بارندگی وفصل تابستان با ۹/۱۰درصد خشک ترین فصل وزمستان با ۹۶/۲۸درصد وپائیز با۳/۱۶درصد در بین این دو قرار می گیرد.

وضعیت راه ها:

فاصله محل مورد مطالعه تا شهر سمنان حدود ۶۵ کیلو متر است .فینسک در مسیر راه شهمیرزاد به فولاد محله واقع گردیده است .یک راه فرعی موجود از جاده اصلی منشعب می شود که حدود ۱۵ کیلومتر می باشد و اسفالت است. اغلب در فصل زمستان به علت بارش برف مسدود و در بهار نیز با کمترین بارش به علت لغزندگی دارای دسترسی سخت می باشد. یک راه ورودی به منطقه وجود دارد که در کیلومتر ۵۵ جاده شهمیرزاد به ساری از سه راهی پرور به مسافت حدود ۱۲ کیلومتر به منطقه دسترسی پیدا می کنیم.

وضعیت روستاهای اطراف :

منطقه مورد نظر در محدوده ای قرار گرفته است که شامل ۴ روستای به نام های رودبارک – فینسک – تلاجیم و تم می باشد هرچند دو روستای ملاده و شلی هم در همین راستا قرار میگیرند که دارای برخی جاذبه های گردشگری می باشند. روستای رودبارک در سمت شرق منطقه – روستای فیسنک در جنوب جنگل و روستاهای تلاجیم و تم در قسمت جنوب غربی منطقه واقع شده اند.

لازم به یاد آوری است که در راه رسیدن به منطقه فیسک بایستی در از روستا های کلیم و کاورد در جنوب منطقه هم عبور کرد.

منابع گردشگری منطقه

وجود گونه های متنوع جنگلی در منطقه که از جنگل های انبوه و در کشور بی نظیر می باشد . و همچنین توپوگرافی بی نظیر صخره ای که مناسب برای ورزش های کوه نوردی میباشد.

سایر امکانات

منطقه دارای برق و تلفن می باشد ولی هنوز گازرسانی صورت نگرفته است. تامین آب آشامیدنی برای روستاهای منطقه انجام شده است و به جهت وجود چشمه های متعدد امکان تامین آب برای سایر مناطق نیز وجود دارد. دو دستگاه ساختمان های مهمانسرای سازمان محیط زیست در منطقه، شرایط مناسبی دارند و می توانند با هماهنگی قبلی مورد استفاده قرار گیرند. امکانات بهداشتی در حد خانه بهداشت در روستاهای منطقه نمونه وجود دارد. برخی از گردشگران با برپائی کمپ روز تعطیل خود را در منطقه سپری می کنند.

قابلیت ها و فرصت های منطقه:

وجود تنوع گونه های جنگلی و مرتعی در منطقه نمونه
اختلاف در جه حرارت بویژه در فصل تابستان با شهرستان سمنان گاهی تا حدود ۲۰ درجه سانتی گراد.
امکان دسترسی و عزیمت گردشگران از شهرستانهای سمنان، دامغان، و مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی این محل.
امکان دیدن گونه های جانوری و پرندگان شکاری در منطقه.
وجود چشمه ها و رودخانه های متعدد ، فراوانی آب گوارا و قابل آشامیدن
وجود چشم اندازی زیبا به جهت شرایط توپوگرافی منطقه.
تنوع گیاهان دارویی و امکان جمع آوری برخی قارچ های خوراکی و میوه های جنگلی.
قابلیتهای توریستی منطقه از چند بعد قابل بررسی است. بهترین عامل وجود شرایط زیستی متنوع وآب وهوای مناسب است افرادی که به عنوان توریست برای مشاهده طبیعت های گوناگون به منطقه وارد می شوند در کمتر از چند ساعت می توانند اکوسیستم های مختلف را مشاهده نمایند در این قابلیت ها تنوع گونه های گیاهی وجانوری نیز حائز اهمیت است.
در بسیاری از موارد به جهت واقع شدن محل مورد مطالعه در محدوده امن محیط زیست دیدن شکار از نزدیک نیز امکان پذیر است

تنگناها و مشکلات

عدم وجود امکانات زیربنائی از قبیل برق، تلفن، گاز
عدم وجود راه دسترسی مناسب جهت دسترسی گردشگران به منطقه.
نبود پایانه مسافربری ویا خودروهای مناسب جهت خدمات دهی به گردشگران.
نبود امکانات اقامتی و تفریحی در محل مورد مطالعه
نداشتن آموزش وتجربه افراد بومی جهت ارتباط مناسب با گردشگران وخدمات رسانی مناسب

0

0 (2) 0 (3) 0 (4) 0 (5) 0 (6)  0 (1)

یک نظر

  1. با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
    اینجانب از کسانی هستم که سالانه با دوستان به صورت تیمی به این منطقه سفر میکنیم و در مناطق بکر و جنگلی شب رو سپری میکنیم و منطقه فوق زادگاه پدری اینجانب می باشد که هنوز هم مورد علاقه شدید اینجانب است
    اما عرض بنده مربوط میشود به پتانسیلهای بالقوه این منطقه که بهتر دست نخورده باقی مانده
    و اینجانب اعلام آمادگی میکنم برای راه اندازی تورهای گردشگری در این منطقه با توجه به مناطق صعب العبور و جنگلی و نیاز به راهنما
    در صورت نیاز ایمیل نمایید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا